DZWONEK Tybetański (Dril Bhu, Ghanta) mosiądz, srebro Powiększ do pełnego rozmiaru

DZWONEK Tybetański (Dril Bhu, Ghanta) mosiądz, srebro

Mosiężny rytualny dzwonek tybetański, pokryty srebrem (produkowany rękodzielniczo). Na całej powierzchni ozdo­biony jest relie­fami. Odlana rączka z bóstwem zakoń­czona jest koroną z czte­rema kabłą­kami. Dzwo­nek ma wyrazisty dźwięk, brzmi pięk­nie i długo.

Więcej szczegółów

Stan: dostępnych 1

114,00 zł

Mosiężny rytualny dzwonek tybetański, pokryty srebrem (produkowany rękodzielniczo).
Na całej powierzchni ozdo­biony jest relie­fami. Odlana rączka z bóstwem zakoń­czona jest koroną z czte­rema kabłą­kami/łukami. Łuki te bywają również uważane za symbol pięciu negatywnych stanów umysłu - ignorancji, przywiązania, niechęci, dumy i zazdrości. Podczas praktyki są one transformowane w pięć mądrości.
Dzwo­nek ma wyrazisty dźwięk, brzmi czysto i długo.

Dzwonek (sanskryt: ghanta; tyb.: dril bhu) – nieodzowny instrument obrzędów tantrycznych, jest opisywany jako „rozprzestrzeniający dźwięk pustki”, który wyłania się z pustości swej formy, promieniuje we wszystkich kierunkach i rozpuszcza się w ciszę lub pustkę. W śpiewanych medytacjach (pudża) i podczas inicjacji dźwięk dzwonka przywołuje Buddów i przebudza jasność umysłu. Występuje prawie zawsze łącznie z wadżrą, która stanowi symbol świata duchowego, w przeciwieństwie do ghanty/dzwonka, przedstawiającej świat materialny. Dzwonek reprezentuje żeńską zasadę najwyższej mądrości (skt. pradżniaparamita), która jest urzeczywistnieniem pustki (siunjata), podczas gdy wadżra jest symbolem męskim. Kiedy występują razem, dordże znajduje się w prawej dłoni, a dzwonek w lewej i reprezentują wtedy niepodzielną jedność metod i mądrości (u kobiet odwrotnie).   

W szamanizmie ghanty/dzwonki są używane do przywoływania duchów: ich dźwięk reprezentuje żywioł powietrza, obszar duchów. W buddyzmie podczas uroczystości modlitewnych (pudży) dzwonki ogłaszają obecność danego aspektu Buddy w pomieszczenie, dla którego dana uroczystość jest przewidziana. Dźwięk ghanty jest postrzegany jako ofiara dla Buddy.

Utrzymuje się, że samo trzymanie tych świętych przedmiotów nie daje żadnych rezultatów – efekty pojawiają się one wtedy, gdy serce jest gotowe przyswoić ich symboliczną treść.
Ktokolwiek jest przyciągany przez krystaliczny dźwięk ghanty i nabył go dla potrzeb medytacji powinien spróbować przyswoić sobie jego symboliczne znaczenie w jak najszerszym zakresie.
Pustka – próżnia jest symbolizowana przez dźwięk. Dźwięk nie jest niezależnym obiektem; jest zawsze powoływany do istnienie przez dzwon i daną osobę; jest rezultatem tego kontaktu; powstaje w pustce i znika w pustce.

Dla spotęgowania rezonansu ghanty zaleca się użycie drewnianego wałka używanego do grania na misach dźwiękowych. Trzymając dzwonek w lewej ręce, prawą obwodzimy drewniany wałek po krawędzi dzwonu otrzymując wysoki, krystaliczny, przenikliwy ton – szczególnie przydatny do aktywizowania energii danej przestrzeni/pomieszczenia.


Ważne. Jest to wyrób rękodzielniczy i każdy egzemplarz może się różnić od powyższej specyfikacji i/lub zdjęcia.


Materiał: mosiądz galwanizowany srebrem 
Średnica dzwonu: ok. 8 cm
Waga: ok. 320 gram
Wysokość: ok. 15 cm

Produkty powiązane