Thanka nr 6 / MANDALA - OM MANI PADME HUM (Symbol OM) 32x32 cm Powiększ do pełnego rozmiaru

Thanka nr 6 / MANDALA - OM MANI PADME HUM (Symbol OM) 32x32 cm

MANDALA OM MANI PADME HUM (Symbol OM). Oryginalne, ręcznie malowana, piękna nepalska Thanka - święty obraz na płótnie.
Zawiera Mandalę utworzoną z Mantry OM MANI PADME HUM oraz w części centralnej Symbol OM - zapewnia wewnętrzną harmonię, spokój umysłu, równowagę duchową oraz chroni przez złem.

Więcej szczegółów

MANDALA OM MANI PADME HUM (Symbol OM). Oryginalne, ręcznie malowana, piękna nepalska Thanka - święty obraz na płótnie.

Zawiera Mandalę utworzoną z Mantry OM MANI PADME HUM (co tłumaczy się m.in. "Bądź Pozdrowiony Klejnocie Ukryty w Kwiecie Lotosu"), pisaną w kole. Jest to mantra współczucia, mantra Awalokiteśwary. Awalokiteśwara jest bodhisattwą (Budda był jego inkarnacją), który jest uosobieniem współczucia i jego mantra także symbolizuje tę właściwość. Awalokiteśwara znaczy „Pan, który spogląda w dół (we współczuciu)”.

W części centralnej znajduje się Symbol OM. 
Symbol OM - według tej tradycji jest pierwszą głoską Wszechświata, oddechem Stwórcy. Stanowi wizualizację magicznego dźwięku OM, którego siła działania zdolna jest czynić cuda. Zapewnia wewnętrzną harmonię, spokój umysłu, równowagę duchową oraz chroni przez złem.

Thanki, które oferujemy, były osobiście selekcjonowane w Napelu, u wspaniałego sprzedawcy i specjalisty od sztuki Himalajów.
Są one wykonywane ręcznie, przez nepalskich artystów, zgodnie z tradycyjnym kunsztem i zasadami buddyjskiej filozofii.

Thanka, thangka − dosłownie oznacza "płaski obraz", malowany zwój o tematyce duchowej. Thanki są wieszane zarówno w klasztorach buddyjskich, jak i prywatnych domach. Pomagają w medytacji, wizualizacji, kontemplacji.

Czysta energia Thanki i jej wysokie wibracje, stanowią istotne, spirytualne narzędzie do pracy własnej, a także podnoszenia wibracji pomieszczenia, w którym ją umieszczamy.

DAWNA TRADYCJA
Pierwotnie obrazy Thanka stały się popularne wśród podróżników i mnichów jako narzędzie nauczania, do zilustrowania historii życia Buddy Gautama, lamów, innych bogów/bogin i bodhisattwów. Jednym z najbardziej popularnych tematów w Thankach jest "Koło życia" - KALACHAKRA, które jest wizualną ilustracją nauk Abhidharmy lub sztuki oświecenia. Te religijne obrazy stanowią piękny wyraz zarówno inspiracji wizualnej, jak i psychicznej.


Thanki były przede wszystkim inspiracją dla medytujących. Pomagają wyobrażać sobie formy oświecenia we właściwy sposób. Są precyzyjną wskazówką dla medytującego i pokazują mu jego własny potencjał. Każdy kolor, każda forma, pozycja i atrybut wskazują na określony aspekt oświecenia, które chcemy urzeczywistnić w medytacji. Z tego powodu malarstwo Thanek opiera się na bardzo dokładnych i szczegółowych opisach, które są przekazywane od tysięcy lat w bezpośrednim przekazie.

Czym jest Thanka 
Thanka to płócienne malowidło, zwykle przedstawiające buddyjskie bóstwo, słynną scenę lub mandalę.
Thanka jest nepalską formą sztuki eksportowaną do Tybetu przez księżniczkę Bhrikuti (Harit Tara - córka Ansuvarmy) z Nepalu (VII w.), poślubioną przez Tsana Gampo, ówczesnego władcę Tybetu.
Uważa się, że słowo "Thanka" pochodzi od tybetańskiego słowa "thang yig" oznaczającego pisemny zapis. 
                          
Thanki są malowane na bawełnie lub jedwabiu. Najczęściej używane są luźno tkane bawełny. Farba składa się z rozpuszczalnych w wodzie barwników. Stosowane są zarówno pigmenty mineralne, jak i organiczne, utwardzone roztworem ziół i kleju. 
Bardzo często stosuje sie złoto do barwienia elementów lub tła Thanki (24-karatowe).

--------------------------------------------------------------------

Jak przechowywać/prezentować thanki
Obraz jest malowany na płótnie i TEORETYCZNIE wymaga zabezpieczenia (wówczas wieszamy go np w antyramie, lub ramce z szybką).
Jednak wg tradycji buddyjskiej i nepalskiej - Thanki to "żywe" obrazy, promieniujące wysokimi wibracjami i określoną energią, dlatego tradycyjnie nie zakrywa się ich szybą, czy plastikiem, tylko oprawione w ramkę wiesza na ścianie, otwarte na pomieszczenie w którym pracuje wówczas energia tego obrazu. 
Aby przedłużyć żywotność malunku, chroni się go przed bezpośrednim światłem słoneczny.
Wybór prezentacji i przechowywania Thanki pozostawimy Państwu.

Thanka jest oryginalnie zrolowana - przed umieszczeniem w ramce należy ją rozwinąć i dokładnie rozłożyć.

Pochodzenie: Nepal

Wzór: Mandala (Symbol OM)

Materiał: impregnowane grube płótno
Wymiary: ok. 32 cm x 32 cm
Kolorystyka/wzornictwo: kolory i detale graficzne thanek różnią się na każdym płótnie (wyrób hand made) - w czasie wysyłki zamówienia dobierane są one losowo.

Produkty powiązane