Thanka - MANDALA OM MANI PADME HUM (Węzeł Życia) 26x26 cm Powiększ do pełnego rozmiaru

Thanka - MANDALA OM MANI PADME HUM (Węzeł Życia) 26x26 cm

MANDALA OM MANI PADME HUM (Węzeł Życia). Oryginalne, ręcznie malowana, piękna nepalska Thanka - święty obraz na płótnie.
Zawiera Madnalę utworzoną z Mantry OM MANI PADME HUM oraz w części centralnej Węzeł Życia (Węzeł Szczęścia) - shrivatsa - mistyczny rysunek przedstawiający miłość wszystkich Buddów i nigdy nie kończące się nauki.

Więcej szczegółów

Stan: Ten produkt nie jest już dostępny


129,00 zł

MANDALA OM MANI PADME HUM (Węzeł Życia). Oryginalne, ręcznie malowana, piękna nepalska Thanka - święty obraz na płótnie.

Zawiera Madnalę utworzoną z Mantry OM MANI PADME HUM (co tłumaczy się m.in. "Bądź Pozdrowiony Klejnocie Ukryty w Kwiecie Lotosu"), pisaną w kole. Jest to mantra współczucia, mantra Awalokiteśwary. Awalokiteśwara jest bodhisattwą (Budda był jego inkarnacją), który jest uosobieniem współczucia i jego mantra także symbolizuje tę właściwość. Awalokiteśwara znaczy „Pan, który spogląda w dół (we współczuciu)”.

W części centralnej znajduje się Węzeł Życia - jedden z 8 świętych symboli buddyzmu. 
Węzeł Życia (Węzeł Szczęścia) - shrivatsa - mistyczny rysunek przedstawiający miłość wszystkich Buddów i nigdy nie kończące się nauki. Oznacza również „brak początku i końca”. Według filozofii buddyzmu życie ludzkie to niekończące się pasmo wcieleń (narodzin i śmierci). Węzeł ten ma przypominać, że gdy zrozumiemy głęboką prawdę dotyczącą egzystencji, zostaniemy wyzwoleni z cyklu narodzin.

Thanki, które oferujemy, były osobiście selekcjonowane w Napelu, u wspaniałego sprzedawcy i specjalisty od sztuki Himalajów.
Są one wykonywane ręcznie, przez nepalskich artystów, zgodnie z tradycyjnym kunsztem i zasadami buddyjskiej filozofii.


Thanka, thangka − dosłownie oznacza "płaski obraz", malowany zwój o tematyce duchowej. Thanki są wieszane zarówno w klasztorach buddyjskich, jak i prywatnych domach. Pomagają w medytacji, wizualizacji, kontemplacji.

Czysta energia Thanki i jej wysokie wibracje, stanowią istotne, spirytualne narzędzie do pracy własnej, a także podnoszenia wibracji pomieszczenia, w którym ją umieszczamy.

DAWNA TRADYCJA
Pierwotnie obrazy Thanka stały się popularne wśród podróżników i mnichów jako narzędzie nauczania, do zilustrowania historii życia Buddy Gautama, lamów, innych bogów/bogin i bodhisattwów. Jednym z najbardziej popularnych tematów w Thankach jest "Koło życia" - KALACHAKRA, które jest wizualną ilustracją nauk Abhidharmy lub sztuki oświecenia. Te religijne obrazy stanowią piękny wyraz zarówno inspiracji wizualnej, jak i psychicznej.


Thanki były przede wszystkim inspiracją dla medytujących. Pomagają wyobrażać sobie formy oświecenia we właściwy sposób. Są precyzyjną wskazówką dla medytującego i pokazują mu jego własny potencjał. Każdy kolor, każda forma, pozycja i atrybut wskazują na określony aspekt oświecenia, które chcemy urzeczywistnić w medytacji. Z tego powodu malarstwo Thanek opiera się na bardzo dokładnych i szczegółowych opisach, które są przekazywane od tysięcy lat w bezpośrednim przekazie.

Czym jest Thanka 
Thanka to płócienne malowidło, zwykle przedstawiające buddyjskie bóstwo, słynną scenę lub mandalę.
Thanka jest nepalską formą sztuki eksportowaną do Tybetu przez księżniczkę Bhrikuti (Harit Tara - córka Ansuvarmy) z Nepalu (VII w.), poślubioną przez Tsana Gampo, ówczesnego władcę Tybetu.
Uważa się, że słowo "Thanka" pochodzi od tybetańskiego słowa "thang yig" oznaczającego pisemny zapis. 
                          
Thanki są malowane na bawełnie lub jedwabiu. Najczęściej używane są luźno tkane bawełny. Farba składa się z rozpuszczalnych w wodzie barwników. Stosowane są zarówno pigmenty mineralne, jak i organiczne, utwardzone roztworem ziół i kleju. 
Bardzo często stosuje sie złoto do barwienia elementów lub tła Thanki (24-karatowe).


Jak używać thanki
Obraz jest malowany na płótnie i wymaga zabezpieczenia. Warto go powiesić np w antyramie, lub ozdobnej ramce (z szybką).
Thanka jest oryginalnie zrolowana - przed umieszczeniem w ramce należy ją rozwinąć i dokładnie rozłożyć.

Pochodzenie: Nepal

Wzór: Mandala (Węzeł Życia)

Materiał: impregnowane grube płótno
Wymiary: ok. 26 cm x 26 cm

Produkty powiązane