Thanka nr 3 - 8 SYMBOLI POMYŚLNOŚCI, 35x35 cm Powiększ do pełnego rozmiaru

Thanka nr 3 - 8 SYMBOLI POMYŚLNOŚCI, 35x35 cm

OSIEM SYMBOLI POMYŚLNOŚCI. Oryginalne, ręcznie malowana, piękna nepalska Thanka - święty obraz na płótnie.
Zawiera 8 tybetański SYMBOLI POMYŚLNOŚCI (Węzeł Życia, Kwiat lotosu, Wazon ze skarbami, Muszla, Złote Ryby, Parasol, Sztandar Zwycięstwa, Koło Dharmy). 

Więcej szczegółów

Stan: dostępnych 1

202,90 zł

OSIEM SYMBOLI POMYŚLNOŚCI. Oryginalne, ręcznie malowana, piękna nepalska Thanka - święty obraz na płótnie.
Zawiera 8 tybetańskich SYMBOLI POMYŚLNOŚCI.

Znaczenie 8 Symboli:

Węzeł Życia (Węzeł Szczęścia, Nieskończony Węzeł) - shrivatsa - mistyczny rysunek przedstawiający miłość wszystkich Buddów i nigdy nie kończące się nauki. Oznacza również „brak początku i końca”. Według filozofii buddyzmu życie ludzkie to niekończące się pasmo wcieleń (narodzin i śmierci). Węzeł ten ma przypominać, że gdy zrozumiemy głęboką prawdę dotyczącą egzystencji, zostaniemy wyzwoleni z cyklu narodzin.

Kwiat lotosu
Lotus, PADMA w języku tybetańskim, symbolizuje duchową czystość. Kwiat Lotosu zawsze odnosi się do wielu aspektów ścieżki i odzwierciedla podróż ludzkiej duszy, ponieważ wyrasta z błota (samsara), wydaje się czysty na powierzchni (oczyszczenie) i ostatecznie wytwarza piękny kwiat (oświecenie). Pogrążeni w cierpieniu i grzechu przechodzimy przez różne doświadczenia, zanim wyłonimy się w słońcu oświecenia.
Mówi się, że nasze serca są jak zamknięte płatki lotosu. Nasycenie buddyjskimi cnotami pozwoli lotosowi rozkwitnąć w jego pełne piękno. Oto dlaczego Budda jest często przedstawiany na lotosie.
Biały lotos reprezentuje czystość umysłu i rozwiniętego ducha. Różowy lotos jest niezrównany w swej doskonałości i dlatego jest symbolem samego Buddy. Niebieski lotos jest symbolem podboju zmysłów przez ducha, podczas gdy czerwony kwiat związany jest z Avalokiteshwarą, Współczującym Buddą.

Wazon ze skarbami
Wazon z płonącymi klejnotami rozlewa niekończący się nektar długiego życia, zdrowia, bogactwa, dobrobytu i innych korzyści na tym świecie.
Tradycyjnie wazony ze skarbami buddyjskimi są wypełnione świętymi przedmiotami i umieszczane na ołtarzach. Są pochowani w pobliżu źródeł i górskich przełęczy w przekonaniu, że sprzyjają harmonijnemu środowisku. Uważa się, że ich obecność przyciąga bogactwo.
Większe znaczenie ma jednak to, że urna reprezentuje obfite bogactwo duchowe Buddy. Bez względu na to, ile rozdaje, zawsze będzie więcej.

Muszla (koncha)
Biała muszla oznacza głębokie i dalekosiężne i melodyjne brzmienie Dharmy (nauki Buddy). Właściwie zwinięta koncha jest rzadkim znaleziskiem i jest uważana w buddyzmie za świętą. Uważa się, że kierunek jej zwoju jest zgodny z ruchem ciał niebieskich we wszechświecie. Co ciekawe, zwoje włosów na głowie Buddy mają właściwy kierunek; tak samo jego włosy na ciele i loki między brwiami. Jego pępek też ma kształt obracającej się prawoskrętnej muszli.
Obecnie koncha służy jako wezwanie do modlitwy. Podczas rytuałów służy do przechowywania wody święconej i jako instrument muzyczny. Koncha ogłasza powszechny wpływ i suwerenność nauk Buddy. Jest ona symbolem wielkiej duchowej mocy, a jej rezonans wygania złe duchy.

Złote Ryby
Przedstawione przez dwie ryby stojące pionowo z głowami zwróconymi ku sobie, oznaczają szczęście, płodność i zbawienie. W buddyzmie tybetańskim ryby symbolizują szczęście i płodność, jedność małżeńską i wierność i są często dawane jako prezent ślubny.
Para Złotych Ryb przedstawia duchowe uwolnienie od cierpienia w samsarze (nieustający cykl śmierci i odrodzenia, pod wpływem naszej ignorancji, karmy i przeszkadzających emocji, takich jak przywiązanie i gniew).
Zasadniczo, złota ryba jest symbolem aspiracji, ucząc człowieka, że ​​duchowe szczęście, które leży poza samsarą, jest nieskończenie piękniejsze niż wszystko, czego może doświadczyć w ziemskim życiu.

Parasol
Jest symbolem ochrony i królewskości. Koncepcja parasola zapewniającego schronienie przed ciepłem słońca przekłada się na nauki Buddy, chroniące nas przed „gorącem” negatywnych sił, takich jak chciwość, żądza i cierpienie - przeszkody na drodze duchowej wędrówki ku oświeceniu.
Tybetański parasol inspirowany jest zarówno indyjskimi, jak i chińskimi wzorami używanymi przez członków rodziny królewskiej. Drewnianą szprychę zwieńcza kopulasta pokrywa z jedwabistą „spódnicą” zwisającą z obręczy. Kopuła reprezentuje mądrość, a spódnica współczucie, które są podstawowymi wartościami buddyjskimi.

Sztandar Zwycięstwa (flaga)
Sztandar Zwycięstwa symbolizuje zwycięstwo pozytywnych nauk Buddy nad negatywnymi siłami ignorancji, dysharmonii i innych negatywności na tym świecie.
Jest to także symbol triumfu Buddy nad czterema Marami, czyli przeszkodami na drodze do oświecenia. Są to pasja, chciwość, degradacja emocjonalna i strach przed śmiercią. Aby osiągnąć oświecenie, wszystkie czujące istoty muszą pokonać te przeszkody.

Koło Dharmy
Złote Koło, czyli Koło Dharmy, ma 8 szprych i reprezentuje „Szlachetną Ośmioraką Ścieżkę”: właściwy pogląd, właściwa myśl, właściwa mowa, właściwe działanie, właściwa żywotność, właściwy wysiłek, właściwa uważność i właściwa koncentracja.
Kiedy koło Dharmy jest obracane, budzi potencjał Buddy obecny we wszystkich czujących istotach.
Okrągły kształt przywołuje ideę doskonałości - podążanie ścieżką dharmy jest najlepszym wyjściem z niekończącego się cyklu samsary. Punktem centralnym jest piasta koła. Tutaj oznacza wewnętrzną dyscyplinę, która jest istotą praktyki medytacyjnej. Obręcz koła łączy szprychy i utrzymuje całą strukturę. Jest to uważność (Samadhi) lub „życie w tej chwili”, kamień węgielny nauk buddyjskich.

Thanki, które oferujemy, były osobiście selekcjonowane w Napelu, u wspaniałego sprzedawcy i specjalisty od sztuki Himalajów.
Są one wykonywane ręcznie, przez nepalskich artystów, zgodnie z tradycyjnym kunsztem i zasadami buddyjskiej filozofii.Thanka, thangka − dosłownie oznacza "płaski obraz", malowany zwój o tematyce duchowej. Thanki są wieszane zarówno w klasztorach buddyjskich, jak i prywatnych domach. Pomagają w medytacji, wizualizacji, kontemplacji.

Czysta energia Thanki i jej wysokie wibracje, stanowią istotne, spirytualne narzędzie do pracy własnej, a także podnoszenia wibracji pomieszczenia, w którym ją umieszczamy.

DAWNA TRADYCJA
Pierwotnie obrazy Thanka stały się popularne wśród podróżników i mnichów jako narzędzie nauczania, do zilustrowania historii życia Buddy Gautama, lamów, innych bogów/bogin i bodhisattwów. Jednym z najbardziej popularnych tematów w Thankach jest "Koło życia" - KALACHAKRA, które jest wizualną ilustracją nauk Abhidharmy lub sztuki oświecenia. Te religijne obrazy stanowią piękny wyraz zarówno inspiracji wizualnej, jak i psychicznej.


Thanki były przede wszystkim inspiracją dla medytujących. Pomagają wyobrażać sobie formy oświecenia we właściwy sposób. Są precyzyjną wskazówką dla medytującego i pokazują mu jego własny potencjał. Każdy kolor, każda forma, pozycja i atrybut wskazują na określony aspekt oświecenia, które chcemy urzeczywistnić w medytacji. Z tego powodu malarstwo Thanek opiera się na bardzo dokładnych i szczegółowych opisach, które są przekazywane od tysięcy lat w bezpośrednim przekazie.

Czym jest Thanka 
Thanka to płócienne malowidło, zwykle przedstawiające buddyjskie bóstwo, słynną scenę lub mandalę.
Thanka jest nepalską formą sztuki eksportowaną do Tybetu przez księżniczkę Bhrikuti (Harit Tara - córka Ansuvarmy) z Nepalu (VII w.), poślubioną przez Tsana Gampo, ówczesnego władcę Tybetu.
Uważa się, że słowo "Thanka" pochodzi od tybetańskiego słowa "thang yig" oznaczającego pisemny zapis. 
                          
Thanki są malowane na bawełnie lub jedwabiu. Najczęściej używane są luźno tkane bawełny. Farba składa się z rozpuszczalnych w wodzie barwników. Stosowane są zarówno pigmenty mineralne, jak i organiczne, utwardzone roztworem ziół i kleju. 
Bardzo często stosuje sie złoto do barwienia elementów lub tła Thanki (24-karatowe).

--------------------------------------------------------------------

Jak przechowywać/prezentować thanki
Obraz jest malowany na płótnie i TEORETYCZNIE wymaga zabezpieczenia (wówczas wieszamy go np w antyramie, lub ramce z szybką).
Jednak wg tradycji buddyjskiej i nepalskiej - Thanki to "żywe" obrazy, promieniujące wysokimi wibracjami i określoną energią, dlatego tradycyjnie nie zakrywa się ich szybą, czy plastikiem, tylko oprawione w ramkę wiesza na ścianie, otwarte na pomieszczenie w którym pracuje wówczas energia tego obrazu. 
Aby przedłużyć żywotność malunku, chroni się go przed bezpośrednim światłem słoneczny.
Wybór prezentacji i przechowywania Thanki pozostawimy Państwu.

Thanka jest oryginalnie zrolowana - przed umieszczeniem w ramce należy ją rozwinąć i dokładnie rozłożyć.

Pochodzenie: Nepal

Wzór: OSIEM SYMBOLI POMYŚLNOŚCI

Materiał: impregnowane grube płótno
Wymiary:  ok. 35 cm x 35 cm
Kolorystyka/wzornictwo: kolory i detale graficzne thanek różnią się na każdym płótnie (wyrób hand made) - w czasie wysyłki zamówienia dobierane są one losowo.

Produkty powiązane