Drzewa przyjazne, drzewa lecznicze (książka) Powiększ do pełnego rozmiaru

Drzewa przyjazne, drzewa lecznicze (książka)

"Drzewa przyjazne, drzewa lecznicze" Zbigniew Ogrodnik

Więcej szczegółów

Stan: dostępnych 3

32,50 zł

Obniżka!

-2,00 zł

34,50 zł

Odkrycia, technika, wynalazki i cały dorobek XX. wieku nie zbliżył nas do natury, wręcz przeciwnie spowodował całkowite niemal odwrócenie się od prostoty i dobrodziejstw przyrody. Zrozumiałym zatem staje się fakt, że początek obecnego wieku przyniósł pragnienie powrotu do natury, do leczniczych właściwości drzew, do domowych, naturalnych, znanych od wieków metod leczenia.
Autora interesuje leczniczy aspekt drzew, wykorzystanie ich właściwości do bezpiecznego leczenia różnych dolegliwości. Jeśli chcemy być zdrowi, to raz na jakiś czas zapomnijmy o używanych na co dzień lekach, pójdźmy do lasu i skorzystajmy z tego, co nam oferuje. A może bardzo wiele.

Książka opisuje, w jaki sposób można sporządzić zdrowe soki, napary, nalewki na wszelkie schorzenia. Warto wiedzieć, warto uświadomić sobie, że zamiast kolejnej tabletki od bólu głowy wystarczy krótki spacer wśród drzew a zapomnimy czym są migreny.

Fragment:
KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY
Aesculus hippocastanum

Spadają z drzewa panienki
Ubrane w brązowe sukienki,
Wkładam je do kieszeni,
By się odpromienić.
Zofia Krygier

To piękne drzewo pochodzi z Grecji, południowej części Azji Mniejszej oraz Iranu. Do Polski przywędrowało z gór Półwyspu Bałkańskiego około 400 lat temu.
Kasztanowiec dorasta do 30 m wysokości. Kora starszych gałęzi i pnia łuszczy się w charakterystyczny sposób. Liście dłoniaste są złożone z 5-7 listków. Kwiaty białe z żółtymi plamkami, zebrane w stożkowate wiechy zakwitające w maju. Owocem jest kolczasta torebka, a nasieniem tzw. kasztan.
Drzewo to oprócz ciała leczy także duszę i złamane serce. Bliski kontakt z kasztanowcem uspokaja, uśmierza lęki, pomaga wrócić do równowagi. Jeżeli tylko poczujesz, że wszystkiego Ci się odechciewa, jesteś obojętny na wszystko, nic Ci się nie chce ? przytul się do kasztanowca. Użyczy ON swojej pozytywnej energii i doda sił na dalsze życie.
Kasztanowiec dostarcza kilku surowców leczniczych. Wiosną pozyskuje się korę z młodych, gładkich i zdrowych gałązek. W pełni kwitnienia ścina się całe kwiatostany, a w końcu lipca niedojrzałe owoce kasztanowca, by wreszcie jesienią już zupełnie dojrzałe. Musimy jednak wiedzieć, że tylko drzewa biało kwitnące mają zastosowanie lecznicze.
We wszystkich częściach drzewa występują glikozydy kumarynowe i saponiny. W nasionach jest skrobia i garbniki. W kwiatach flawonoidy, kumaryny, garbniki i cukry. Natomiast w korze głównymi składnikami są: kumaryny, flawonoidy i garbniki.
Wyciągi z kory i kwiatów oraz preparaty z tego drzewa są stosowne jako środki hamujące powstawanie wysięków i obrzęków oraz w celu zmniejszenia kruchości naczyń krwionośnych. Można je także używać w bólach krzyża, leczeniu hemoroidów, kurczach mięśniowych. Sok ze świeżych kwiatów poleca się pić przy zatorze i zapaleniu żył w nogach. Przy bólach stawów i gośćcu można wcierać w bolące miejsca nalewkę z suchych kwiatów.
Zdaniem wielu radiestetów, kasztany noszone w kieszeniach łagodzą, a nawet likwidują bóle reumatyczne oraz neutralizują szkodliwe działanie cieków wodnych.

Brzuch (bóle).
Na każde 2 łyżki świeżych zmielonych liści kasztanowca przeznaczyć 60 g gliceryny, łyżkę wina białego lub czerwonego i łyżkę świeżego ziela tasznika i krwiściągu. Odstawić do macerowania na 14 dni, przefiltrować. Zażywać 1?2 razy dziennie po 2 łyżki. Lek działa bardzo delikatnie, jest skuteczny także przy zaparciach i guzkach krwawniczych.

Liczba stron: 288

Produkty powiązane