Carqueja (Baccharis genistelloides), znana także jako cuchi-cuchi, to amazoński krzew o nietypowym kształcie i jedna z najbardziej cenionych w Ameryce Południowej roślin wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie.
Wpływ Carqueji na organizm jest wielokierunkowy, dlatego znaleziono dziesiątki zastosowań dla tej rośliny. Oddziałuje ona przede wszystkim na przewód pokarmowy i wątrobę. Wpływa również na metabolizm, odporność i płodność.
Naprawia ścianki jelit (wspaniałe lekarstwo w przypadku celiakii, kandydozy, nieszczelności jelit i ich zniszczeniu w wyniku spożywania glutenu oraz infekcji pasożytniczych).
Wskazania stosowania:
- osłabiona czynność układu pokarmowego
- dolegliwości trawienne
- osłabiona wątroba i problemy z pęcherzykiem żółciowym
- zatrucia pokarmowe
- zakażenia pasożytnicze przewodu pokarmowego
- kandydoza (Candida), szczególnie jelit
- pomocniczo w cukrzycy i nadciśnieniu.
Właściwości:
Substancje zawarte w Carqueji pozytywnie wpływają na cały układ pokarmowy.
- wspierają prawidłowe funkcjonowanie wątroby i woreczka żółciowego
- chronią wątrobę przed uszkodzeniami
- wspierają czynności trawienne
- łagodzą dolegliwości takie jak niestrawność, wzdęcia i zgaga
- pomagają uregulować wypróżnienia
- korzystnie wpływają na kondycję ścian przewodu pokarmowego – łagodzą podrażnienia, zapobiegają wrzodom i zmniejszają ból wywołany wrzodami
- działają korzystnie w przypadku zatruć pokarmowych wywołanych bakteriami lub wirusami. Zawarte w niej związki sprzyjają eliminacji szkodliwych drobnoustrojów z organizmu, co może być również pomocne w przypadku zakażeń pasożytniczych.
Warto również wspomnieć o wpływie Carqueji na metabolizm. Eksperymenty wykazały, że związki obecne w tej roślinie mogą spowodować obniżenie poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego, dlatego Carqueja może być zastosowana pomocniczo w hiperglikemii, cukrzycy i nadciśnieniu. W krajach Ameryki Południowej Carqueję wykorzystuje się w tych chorobach od setek lat.
Tradycyjnych zastosowań Carqueji jest znacznie więcej. Zawarte w niej związki pomagają złagodzić bóle różnego pochodzenia i sprzyjają oczyszczaniu organizmu. Carqueja wykorzystywana jest pomocniczo w przypadku gorączki, malarii oraz wielu innych chorób. Niektórzy opisują również korzystny wpływ tej rośliny na płodność i potencję.
Stosowanie:
Napar
1-2 łyżeczki ziela zalać szklanką wrzącej wody i parzyć przez 10-20 minut pod przykryciem. Pić 2 razy dziennie.
PRZECIWWSKAZANIA: Carqueji nie powinny stosować kobiety w ciąży. Carqueja może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych oraz hipotensyjnych. Stosowanie tej rośliny jest niezalecane osobom o niskim ciśnieniu krwi.
Kraj pochodzenia: Brazylia
Waga: 100g