BIO Herbata YERBA MATE - DESPELADA, PREMIUM (zielona, bez gałązek) - Brazylia (250g) Powiększ do pełnego rozmiaru

BIO Herbata YERBA MATE - DESPELADA, PREMIUM (zielona, bez gałązek) - Brazylia (250g)

ORGANICZNA Yerba Mate Premium herbatka pocięta, zielona, despalada - bez łodyg. 
Charakteryzuje się bardziej zdecydowanym smakiem, ze względu na czystszą formę, jest to towar ekskluzywny. 
Yerba Mate, podobnie jak kawa, zawiera substancje o działaniu pobudzającym. Wywołuje pobudzenie organizmu, likwiduje objawy zmęczenia i rozluźnia. 

Więcej szczegółów

Stan: dostępnych 1

31,00 zł

ORGANICZNA Yerba Mate Premium herbatka pocięta, zielona, despalada - bez łodyg.
Charakteryzuje się bardziej zdecydowanym smakiem, ze względu na czystszą formę, jest to towar ekskluzywny. 

Uprawa
Yerba mate Premium jest “uprawiana” w stanie niemalże dzikim, drzewka rosną w lesie zacienione przez olbrzymie araukarie (iglaki o rozłożystych parasolowatych gałęziach), drzewka nie są nigdy wycinane, a jedynie przycinane na wysokość około 2 m tak, aby umożliwiać ręczny zbiór. Liście zbiera się wyłącznie ręcznie, również z tego względu, że uprawy są praktycznie nieprzejezdne. Z każdego drzewka liście są zbierane co dwa lata, tak, aby mogło się zregenerować. Niektóre drzewka mają nawet po 50 lat, a na plantacji znajduje się także 200 letnia „matka yerba”, czyli drzewo dające nasiona na kolejne rozsady. Uprawy są prowadzone w naturalnym środowisku.

Suszenie
Bardziej nowoczesny i zdecydowanie zdrowszy sposób obróbki yerba mate to suszenie bezdymne. Yerby suszone bezdymnie często opatrzone są napisem sin humo (bez dymu). W przypadku yerba mate PREMIUM proces ten wygląda następująco: zaraz po zbiorach świeże liście trafiają do urządzenia zwanego sapecadora, w którym w wysokiej temperaturze giną insekty i mikrooganizmy. Następnie oczyszczone liście dostają się do suszarki, gdzie bez kontaktu z dymem i z ogniem suszone są gorącym powietrzem. Trwa to około 4 godziny. Następnie yerba jest mielona i pakowana.

DESPALADA
Despalada charakteryzuje się bardziej zdecydowanym smakiem, ze względu na czystszą formę jest to towar ekskluzywny.

Z mielenia wysuszonych liści otrzymuje się ok. 45% czystych listków, a reszta to gałązki i pył. Ponieważ kofeina jest głównie w listkach, yerba mate bez gałązek jest mocniejsza. O yerba mate bez gałązek mówi się wtedy, gdy gałązki stanowią mniej niż 10% z tego względu, że wrażenie gałązek mogą sprawiać nawet wysuszone “żyłki” w listkach.

Bez pyłu
Dzięki procesowi odpylania susz jest dużo wygodniejszy w użyciu. Nie zatyka bombilli i umożliwia konsumentowi korzystanie z tradycyjnych zaparzaczy do herbaty przy przygotowaniu naparu. Świetnie sprawdza się też również w zw. French pressie, czyli rodzaju „praski” do przyrządzania kawy.

------------------------------

Yerba mate - ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis), to szczególnie popularny napój w krajach Ameryki Południowej oraz krajach Bliskiego Wschodu. 

Yerba Mate jak kawa
Yerba, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę (nazywana mateiną) oraz teobrominę - substancje o działaniu pobudzającym. Picie tego napoju powoduje pobudzenie organizmu, likwiduje objawy zmęczenia i rozluźnia.

Ponadto po wypiciu mate zwiększa się sprawność fizyczna i intelektualna, poprawia się koncentracja. Co więcej obecna w mate witamina B jest naturalnym antydepresantem, więc napój ten ma działanie poprawiające nastrój.


Lepsze trawienie, odchudzanie
Mate usprawnia procesy trawienne i łagodzi problemy gastryczne. Jednakże należy pamiętać, że spożywanie mate nie jest zalecane osobom z chorobą wrzodową.
Mate poprawia perystaltykę jelit oraz przyspiesza przemianę materii, dlatego jej picie jest zalecane podczas odchudzania. Oprócz tego mate ma działanie moczopędne i łagodzi problemy z pęcherzem. Napój wpływa też pozytywnie na pracę nerek i pomaga oczyszczać organizm z toksyn.

Bogata w witaminy i minerały
Swój dobroczynny wpływ na zdrowie mate zawdzięcza wielu witaminom i minerałom występującym w jej składzie. Są to m.in.:
- Witamina A: uodparnia organizm, pozytywnie wpływa na wzrok;
- Witamina B1: korzystnie wpływa na układ nerwowy i ułatwia trawienie;
- Witamina B2: wzmacnia włosy, zapobiega zapaleniom oczu;
- Witamina C: ma działanie antytoksyczne, wzmacnia zęby, wpływa na wzrost liczby czerwonych ciałek krwi;
- Żelazo: wpływa na polepszenie sprawności fizycznej;
- Sód, potas, wapno: wzmacniają kości i zęby;
- Magnez, krzem, siarka;
- Fosfor: korzystnie wpływa na układ nerwowy i wydalniczy.


Pozostałe zalety
- Napar zawiera składnik, który zapobiega rozwojowi bakterii odpowiedzialnej za nieprzyjemny zapach wydostający się z ust.

- Yerba Mate stymuluje również centralny system nerwowy i korzystnie wpływa na przemianę materii. Dlatego też, jeśli pijemy napar yerba mate i uprawiamy sport, spalimy więcej kalorii, poprawimy wydajność układu krążenia i opóźnimy zbieranie się kwasu mlekowego.
- Tradycyjnie yerba mate używana była w Ameryce Południowej jako medykament na problemy żołądkowo-jelitowe, gdyż wspomaga wydzielanie żółci oraz usprawnia pracę jelit.
- Yerba pita regularnie wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. Zawdzięcza to przede wszystkim witaminom A i E oraz ogromnej ilości przeciwutleniaczy, hamującym starzenie się tkanek.
- Yerba wzmacnia także odporność organizmu. 
- Wykazuje działanie przeciwmutagenne, ochrania przed uszkodzeniem DNA.

Sposób użycia: nasypać około 1/2 do 3/4 objętości naczynia, zalać gorącą wodą (nie wrzątkiem) o temperaturze około 70 - 80 °C. Można zalewać susz kilka razy, aż do utraty aromatu.


Bio - certyfikowany produkt ekologiczny.
Kraj pochodzenia:
Brazylia
Waga:
 250g (rodzaj - Despelada)

Produkty powiązane