BOLDO - liście (100g) - UKŁAD TRAWIENNY, PASOŻYTY Powiększ do pełnego rozmiaru

BOLDO - liście (100g) - UKŁAD TRAWIENNY, PASOŻYTY

Boldo (Peumus boldus) to niewysokie drzewko wywodzące się z górskich rejonów Peru oraz Chile. 
Suszone liście Boldo to niezwykle aromatyczna przyprawa, a także doskonały środek wspierający pracę układu pokarmowego. Związki obecne w liściach Boldo wykazują lekkie działanie uspokajające i mogą pomóc w zasypianiu

Więcej szczegółów

Stan: dostępnych 5

17,90 zł

Boldo (Peumus boldus) to niewysokie drzewko wywodzące się z górskich rejonów Peru oraz Chile.
Suszone liście Boldo to niezwykle aromatyczna przyprawa, a także doskonały środek wspierający pracę układu pokarmowego. W krajach Ameryki Południowej liście Boldo są popularnym dodatkiem do yerba mate, można je spotkać także w postaci herbaty w torebkach.

Liście Boldo od tysiącleci były wykorzystywane w kuchni i medycynie naturalnej Inków. Dowodem na to było odnalezienie ich w regionie Monte Verde w koszu z ziołami zawiniętymi w wodorosty, który oceniono na ponad 12 tysięcy lat. Naukowcy sądzą, że już wtedy stosowano Boldo jako przyprawę oraz jako składnik mieszanek ziołowych mających na celu poprawę trawienia i uśmierzanie bólu.

Pozytywny wpływ na układ pokarmowy
Liście Boldo zawierają boldynę – aktywny alkaloid, który wykazuje działanie stymuluje produkcję i napływ żółci. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie wątroby i woreczka żółciowego, a także przeciwdziała tworzeniu się kamieni żółciowych.
Substancje bioaktywne zawarte w liściach Boldo intensywnie pobudzają wydzielanie śliny, soku żołądkowego, trzustkowego i jelitowego. Znakomicie wpływają na funkcje trawienne, pomagają złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego i zlikwidować zaparcia.

Liście Boldo mogą ponadto wesprzeć walkę z zakażeniami pasożytniczymi i grzybiczymi układu pokarmowego dzięki zawartym w nich substancjom o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

Pozytywny wpływ na układ nerwowy
Związki obecne w liściach Boldo wykazują lekkie działanie uspokajające i mogą pomóc w zasypianiu. Dzięki właściwościom rozkurczowym wpływają łagodząco na bóle różnego pochodzenia.

ZASTOSOWANIE
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, gazy, niestrawność, zgaga

- pobudzenie trawienia
- poprawa funkcjonowania wątroby i pęcherzyka żółciowego
- zaparcia
- pomocniczo w zakażeniach pasożytniczych i grzybiczych przewodu pokarmowego
- stres i podwyższone napięcie nerwowe.

Stosowanie:
Liście Boldo mogą posłużyć do przygotowania naparu lub zostać wykorzystane jako przyprawa. Doskonale nadają się jako dodatek do różnych herbat. Napar z liści Boldo posiada zaskakujący aromat, który łączy zapach mięty z zapachem liści laurowych i kamfory. Smak naparu jest wyrazisty i nieco gorzki, ale bardzo przyjemny.

Liście boldo w roli przyprawy nadają się do zup, pieczonych mięs i potraw rybnych. Można dodawać je także do sosów i potraw typu curry oraz stosować jako ciekawy zamiennik liści laurowych. Warto wypróbować je jako dodatek do grzybów i warzyw marynowanych.

Napar
W celu przygotowania naparu, należy łyżeczkę liści zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 10-15 minut. Spożywać maksymalnie 2 szklanki naparu dziennie, najlepiej podczas posiłków.

Produkt niezalecany kobietom w ciąży oraz pacjentom z chorobami nerek i wątroby. Nie zaleca się długotrwałego, codziennego stosowania Boldo.
Działa lekko moczopędnie.

Kraj pochodzenia: Chile
Waga:
 100g

Produkty powiązane