KORA OSIKI (100g) Powiększ do pełnego rozmiaru

KORA OSIKI (100g)

Osika zaliczana jest do roślin leczniczych, które stosuje się na szereg różnych chorób. Stosuje się wszystkie części drzewa, owoce - do infuzji, liści i pąków - na wywary. Kora jest częśto stosowana do wytwarzania leków, maści, nalewek i innych leków. Właściwości lecznicze kory znany ludziom od czasów starożytnych. 

Więcej szczegółów

Stan: dostępnych 26

17,90 zł

Osika zaliczana jest do roślin leczniczych, które stosuje się na szereg różnych chorób. Stosuje się wszystkie części drzewa, owoce - do infuzji, liści i pąków - na wywary. Kora jest częśto stosowana do wytwarzania leków, maści, nalewek i innych leków. Właściwości lecznicze kory znany ludziom od czasów starożytnych.

Osika stosowana jest w leczeniu chorób, takich jak oparzenia, zapalenie błony śluzowej nosa, jamy ustnej i gardła. Wywary wykonane z kory osiki, mogą pomóc w walce z bezsennością, uspokajają układ nerwowy. Kora i liście osiki w dużych ilościach zawierają naturalną aspirynę, więc wywary, napary z niej mozna podawać w wysokiej temperaturze ciała, na grypę i przeziębienia. 

Właściwości i zastosowanie kory osiki:

- napotne, diuretyk, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Przyspiesza gojenie ran, ma właściwości ściągające; 
- choroby nerek, choroby pęcherza, takie jak zapalenie pęcherza, zapalenie cewki moczowej, nietrzymanie moczu, opóźnienie oddawania moczu;
- zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów, leczy reumatyzmu i artretyzm; zapalenie jelita grubego, trzustki, cukrzycę; 
- leczenie chorób przewodu pokarmowego, takich jak zapalenie żołądka, niestrawność i biegunka. W tym samym czasie poprawia trawienie, normalizuje układ trawienny.

STOSOWANIE:

Napar z kory osiki, stosowany jest w leczeniu przeziębienia, grypy, gorączky, bólu w stawach.

Zapalenie trzustki, cukrzycę i choroby stawów pomoże przezwyciężyć następujący przepis: do jednej filiżanki posiekanej suszonej kory osiki, wlać trzy filiżanki wrzącej wody i gotować przez trzydzieści minut. Następnie powstały wywar postawić w ciemnym miejscu na cztery do sześciu godzin.
Przyjmować trzy łyżki godzinę przed posiłkami. Dla pełnego leczenia powyższych chorób, kuracja wymaga długiego trwania: picia 1x na dzień przez 2 miesiące, a następnie przerwać na 1 miesięc i kontynuować 2 miesiące. 

Jako przeciwgorączkowy i przeciwzapalny środek stosowano nie tylko wywar z kory, ale wszystkie elementy, takie jak: pąki, kora i liście. Sporządzono mieszaninę powyższych składników w stosunku 1: 1: 1. Następnie dwie łyżki mieszanki zalewano pół litra wrzącej wody. Mieszano przez godzinę i pito trzy razy dziennie, 1 lub 2 (w zależności od wagi i wieku) łyżki przed posiłkami. Ten wywar nie ma sobie równych w leczeniu bólu gardła i oskrzeli. 

Alkoholowa nalewka z kory i pąków osiki, wraz z dodatkiem świeżego soku z osiki, stosowana w produkcji maści na otarcia, oparzenia i egzemy. Przepis jest prosty: sto gramów kory zalać litrem 70 procentowego alkoholu i trzymać przez trzy tygodnie, cały czas mieszając. Nastepnie miesza się ją z tłuszczem i stosuje do leczenia egzemy itp.

Alkoholową nalewkę z kory osiki zaleca się przyjmować u osób z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego i początkowym stadium gruczolaka prostaty. 30-40 kropli nalewki rozpuszczonej w 1 łyżce wody, stosować 2-3 razy dziennie.

Kraj pochodzenia: Polska 
Waga: 100g (łamane kawałki)

Produkty powiązane