PŁUCNICA Islandzka (Cetraria Islandica) 50g - LECZY PŁUCA! Powiększ do pełnego rozmiaru

PŁUCNICA Islandzka (Cetraria Islandica) 50g - LECZY PŁUCA!

Płucnica Islandzka (porost islandzki, mech islandzki, Cetraria Islandica)
Działakojąco na podrażnione błony śluzowe wyściełające drogi oddechowe i drogi nosowe. Zawiera również złożone polisacharydy, które mają działanie immunostymulujące i są szczególnie przydatne w zwalczaniu kataru i łagodzeniu suchego kaszlu.

Więcej szczegółów

Płucnica Islandzka (porost islandzki, mech islandzki, Cetraria Islandica)

Od wieków stosowana jest w europejskiej medycynie ludowej, przede wszystkim jako lekarstwo na kaszel i inne dolegliwości układu oddechowego. Tradycyjnie była również stosowana jako galaktagog - zioło, które stymuluje przepływ mleka u matek karmiących.

Chociaż rośnie w wielu alpejskich obszarach półkuli północnej, jest najbardziej znany z obfitego wzrostu na bogatej w minerały glebie wulkanicznej, w czystym, nieskażonym powietrzu starożytnych pól lawy na Islandii. Tradycyjnie porosty przygotowywano na wiele sposobów, od mleka z mchu islandzkiego, owsianki z mchu islandzkiego i pieczywa po zioło do parzenia herbaty. Islandzki mech był i nadal jest cennym źródłem pożywienia dla reniferów, karibu, wołów piżmowych i łosi.

Główne związki chemiczne występujące w islandzkim mchu to duże ilości pewnego rodzaju skrobi zwanej lichenina. Po zagotowaniu związek ten zamienia się w substancję, która działa szczególnie kojąco na podrażnione błony śluzowe wyściełające drogi oddechowe i drogi nosowe. Zawiera również złożone polisacharydy, które mają działanie immunostymulujące i są szczególnie przydatne w zwalczaniu kataru i łagodzeniu suchego kaszlu.

Jest również silnym antybiotykiem, zawiera duże ilości kwasu fumaroprotocetrarowego o silnym działaniu przeciwutleniającym i bakteriostatycznym oraz inne kwasy porostowe, które zwalczają bakterie i wirusy.
Zjawisko bakteriostazy jest również wynikiem działania kwasu protoketrarowego (u szczepów Salmonellatyphi). 

Szerokie spektrum działania Płucnicy Islandzkiej wynika z obecności wyspecjalizowanych metabolitów roślinnych należących do różnych klas chemicznych, które determinują jej aktywność farmakologiczną. 
Preparaty z porostami islandzkimi mają szerokie zastosowanie w medycynie ludowej i tradycyjnej, ale mają również ugruntowaną pozycję w medycynie konwencjonalnej.

Kwas protoliesterowy to jeden z najlepiej poznanych i przebadanych związków występujących w Płucnicy Islandzkiej. Działa przeciwko szczepom:
- Escherichia coli,
- Helicobacter pylori
- Staphylococcus aureus,
- Pseudomonas aeruginosa,
- Aeromonas hydrophila,
- Bacillus cereus,
- Bacillus subtilis,
- Listeria monocytogenes.

Ekstrakty z porostów islandzkich, ze względu na zawartość substancji śluzowych, od lat są stosowane w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych z towarzyszącą suchością i podrażnieniem gardła, krtani i oskrzeli. W tym przypadku nawilżające i ochronne właściwości wyciągu z Cetraria islandica (oraz jego skuteczność) zostały potwierdzone w badaniach klinicznych (na ludziach).

Polisacharydy śluzowe pokrywają błonę śluzową górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego warstwą ochronną. 
Preparaty z mchem islandzkim zmniejszają podrażnienie receptorów kaszlu, zmniejszają liczbę odruchów kaszlowych, wspomagają regenerację śluzówki i zmniejszają stany zapalne. Wyciągi z porostów islandzkich łagodzą chrypkę i suchość związaną z klimatyzacją. Ze względu na właściwości przeciwzapalne są zalecane po intubacji i operacjach laryngologicznych.
Kwasy porostowe mają również działanie wykrztuśne i mukolityczne (rozcieńczają wydzieliny w drogach oddechowych i ułatwiają odkrztuszanie).

Mech islandzki zaliczany jest do gorzkich ziół - stymuluje enzymy trawienne i zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych, będąc jednocześnie bardzo pożywnym pożywieniem.
Wspomniana wysoka zawartość śluzu działa również łagodząco w przewodzie pokarmowym i jelitach, co pomaga łagodzić objawy zapalenia żołądka, wrzodów żołądka i przewlekłych zaburzeń trawiennych.
Jest również przydatny w leczeniu zaburzeń trawiennych powodowanych przez pasożyty ze względu na jego zdolność do łagodnego wydalania robaków jelitowych i innych pasożytów.


Stosowanie: 2-3 łyżki stołowe mchu zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem ok. 20-30 minut. Pić 4-6 razy dziennie po 3 łyzki stołowe.
Z płucnicy mozna zrobić również nalewkę, a także stosować ja zewnętrznie (np do cery trądzikowej).


Kraj pochodzenia: Bułgaria
Waga: 50g

Produkty powiązane