PYSZNOGŁÓWKA (Monarda) - ziele pocięte (50g) - POLSKA! Powiększ do pełnego rozmiaru

PYSZNOGŁÓWKA (Monarda) - ziele pocięte (50g) - POLSKA!

Monarda (Monarda Didyma) to bylina z rodziny Lamiaceae (mięty). 
Ze względu na wysoką zawartość tymolu, który jest silnym środkiem antyseptycznym, Monarda może być stosowana na różne dolegliwości: przeziębienia, grypę, dolegliwości górnych dróg oddechowych, wzdęcia, biegunkę, nudności, gorączkę i krztusiec oraz miejscowo w przypadku problemów skórnych i ran.

Więcej szczegółów

Monarda (Monarda Didyma) to bylina z rodziny Lamiaceae (mięty). Zwana jest w Polsce również pysznogłówką lub bergamotą.
Roślinę często nazywana się w Ameryce „ końską miętą” lub  „dzikim oregano” - jest to jedna z podstawowych roślin leczniczych pochodzących z Ameryki Północnej i była używana przez wiele różnych plemion indiańskich.
Większość Indian stosowało pysznogłówkę do leczenia: kaszlu, kataru, dreszczy, bólów głowy, skaleczeń oraz chorób serca. Stosowali ją również jako roślinę moczopędną wspomagającą procesy oczyszczania organizmu i zapobiegania opuchliźnie. Służyła też do tamowania krwotoków. Indianie żywili przekonanie o jej pobudzającym apetyt i regulującym cykl miesięczny działaniu. 


Ze względu na wysoką zawartość tymolu, który jest silnym środkiem antyseptycznym (także tymiankowym), Monarda w dawnych czasach była stosowana na różne dolegliwości: przeziębienia, grypę, dolegliwości górnych dróg oddechowych, wzdęcia, biegunkę, nudności, gorączkę i krztusiec oraz miejscowo w przypadku problemów skórnych i ran.
Ugotowane liście były historycznie zawijane w szmatki na ból oczu, bóle głowy, skurcze mięśni, infekcje grzybicze i w celu spowolnienia krwawienia.

Monarda może być cudowną rośliną w twojej apteczce. Jest wystarczająco ciekawa w zapachu i smaku, aby można ją było wykorzystać w kolekcji przypraw, ale ma także składniki wystarczająco silne, aby zwalczać trudne infekcje. 
Herbata może być używana do odświeżania oddechu, ale była również tradycyjnie stosowana do zwalczania infekcji w jamie ustnej i dziąsłach.
Może to być dobry lek na codzienne zaburzenia żołądkowe, a także przeciw biegunce, wymiotom, infekcjom oddechowym.

Jest ważna w sprawnym działaniu układu nerwowego. Zawiera acetylocholinę, która odgrywa istotną rolę w procesach pojmowania i rozumowania jako neuroprzekaźnik. Stwierdzono, iż osoby mające chorobę Alzheimera, mają deficyt acetylocholiny, więc stosując pysznogłówkę przyczyniamy się do spowolnienia choroby lub jej zapobieganiu.

Jest również stymulującym środkiem dyfuzyjnym, co oznacza, że schładza organizm od środka i wyprowadza krążenie na powierzchnię, na skórę. Powoduje to przemieszczanie nadmiernego ciepła na powierzchnię skóry i pocenie się organizmu, może być więc bardzo skuteczna w czasie gorączki i dreszczy.

Monarda może być stosowana na ból gardła, używana do herbat w celu zwalczania infekcji i łagodzenia gorączki lub wdycha w postaci pary w celu rozluźnienia flegmy i zlikwidowania zatorów w drogach oddechowych.
Zewnętrznie stosowana jako okład, moczenie lub jako maść na oparzenia, zadrapania lub wysypki.
Monarda działa także żółciopędnie.
Hamuje rozwój bakterii i grzybów.

Indianie Cheyenne pysznogłówkę nazywali "silny zapach". Używali jej do celów ceremonialnych. Wysuszone liście pysznogłówki mieszali z igłami słodko pachnącej sosny i przechowywali w woreczkach, by spalać je w razie potrzeby na węgłach.


Propozycja codziennego spożycia: łyżeczkę suszu zalać wrzątkiem, zaparzać 5 minut (dłużej parzona staje się mocno gorzka). Dodaj miodu do złagodzenia goryczki.

Leczniczo - Pysznogłówka w ziołolecznictwie jest skuteczna w większych stężeniach i dawkach. Napar należy przyjmować w dawce 300-400 ml dziennie, małymi porcjami.

Monarda może być używana w wielu formach: jako nalewka, herbata, ocet, syrop lub możę być dodana do obiadu. Uważa się że najlepiej jest komponować ją ze słodkim majerankiem w celach kulinarnych. 

Syrop z miodem - uśmierza i leczy kaszel, ból gardła i płuc.
1 słój konserwujący, wysokiej jakości miód (dobrze jest używać surowego i niepasteryzowanego miodu ze względu na jego silne właściwości antybiotyczne) i świeże kwiaty monardy.
- Umieść kwiaty monardy w słoiku, a następnie przykryj je całkowicie miodem. Mieszaj pałeczką lub łyżeczką tak długo, aby usunąć pęcherzyki powietrza.
- Przykryj słoik i ustaw w słonecznym oknie na 4 do 6 tygodni.
- Możesz odcedzić miód z kwiatów i wykorzystać materiał roślinny np. do ciasta, albo zostawić kwiaty w miodzie.
- Przechowywać w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła.
- Dodawaj syrop do herbaty lub spożywaj bezpośrednio.

Kraj Pochodzenia: Polska
Waga: 50g

Produkty powiązane